Körforgás Write Tag - Január - saját válaszok


Sziasztok!

Ahogy korábban említettem, még a játék kezdetén Franciska kihívott a tagre, amit aztán idéntől töltök ki. Köszönöm a kihívást, izgalmas lesz, mert már én is csak nyomokban emlékszem a kérdésekre. :D És ugye van a +1 lehetőség, szóval ahova írt, ott majd Franciska kérdéseit veszem alapul. 


Kezdjük is el! :D

Szabályok: > Bármikor csatlakozhatsz – a korábbi hónapok kitöltése nem kötelező, de persze szabad. > Másold be a szabályokat és a kérdéseket a bejegyzésed elejére! > A linktree segítségével jelöld a játék ötletgazdáját! > Ha másnál láttad a taget, linkkel jelezd, hogy tőle hoztad! --> Franciska, a Szivárványsztorik blog írója hívott ki > A játék platformfüggetlen – bárhol találkoztál vele, átviheted magadhoz, akkor is, ha más platformon vagy aktív. > Jelölni szabad, de nem kötelező – beszállhatsz akkor is, ha senki nem hívott ki, és neked sem kell másokat jelölnöd. De ha szeretnél meghívni embereket, megteheted, csak értesítsd őket. > A bannert vinni szabad, de nem kötelező. > Válaszolj a kérdésekre! (Ha van +1-es, azt se felejtsd ki!) > Ha van ötleted, használd ki a +1 lehetőséget! (nem kötelező) > Ha van kedved, kommenteld akár az ötletgazdához, akár ahhoz, akinél láttad a taget, hogy kitöltötted, hátha bekukkantanak hozzád! ;)

Januári szavunk: Új kezdet

1. Mik az írós terveid erre az évre?

“De jó lenne, ha sikerülne” elképzelésem több is van, de az egyetlen igazán nagy terv, amire mindenképp koncentrálni szeretnék: végigírni a Rongycirkusz first draftját.

Több változata is van már a regény elejének, de valahogy mindig csak max. a 8. fejezetig jutottam, aztán új koncepcióval újrakezdtem. Most viszont úgy érzem, eléggé összeállt már annyira, hogy végig tudjam írni. Néha ábrándozok arról, hogy de jó lenne, ha egy javító kör is beleférne, de tekintve, hogy mindig is lassú író voltam… ha kész a nyers kézirat, én már elégedett leszek. :D

2. Van-e olyasmi, ami közvetve vagy közvetlenül kapcsolódik az íráshoz, és idén szeretnéd letenni, a múltban hagyni?

Az írói blokkot, görcsöket! Mikor ‘23 végén letettem a harmadik félkész draftot is, úgy döntöttem, hogy ez nem állapot, hogy nem tudok igazán örömből írni. Tudom "erővel" csinálni, valahogy megszületett az a három fél-draft, de nem élvezem úgy, mint “a nagy szünet” előtt, szóval ezzel kezdeni kell valamit. És hát kezdtem. Apránként lebontottam magamban minden akadályozó gondolatot, kerestem és elkezdtem beépíteni új, hasznos szokásokat és gondolkodásmódot. 

Hogy ez mennyire sikerült, az idén fog eldőlni. Remélem, önmagam akadályozását a múltban tudom hagyni. :)

3. Hogyan, mikor állsz neki egy új történetnek? Milyen elkezdeni?

Tulajdonképp ez volt az egyik nagy felfedezésem hát, nem tudom, úgy mondjam-e, hogy tavaly, mert inkább folyamatosan jöttem rá: akkor kellene nekiállnom egy új sztorinak, amikor kialakul bennem az ötlet. Amikor azt mondhatom, hogy “úgy érzésre okés”, van egy cirka benyomásom arról, miről fog szólni, honnan, hova akarok eljutni, és uccu neki! 

Mert úgy tapasztaltam, a tervezéssel én csak elrontom. Mert minden, még csak homályosan formálódó elemet elkezdek logikusan, írástechnikai szemszögből, meg célközönség oldalról, meg szóval mindenhogy vizsgálni, azt nézve, milyennek “kellene lennie”, és hát értelemszerűen egy homályos ötlet az még nem tökéletes. Ergo ha olyan elvárásokkal vizsgálom, ahogy egy kész regényt néznék, annak értelemszerűen nem fog megfelelni, mert… spoiler: ez még nincs kész! :D 

Szóval arra jutottam, hogy nekem nem szabad túltervezni, mert csak blokkolom magam, és minden ötletem rossznak fogom érezni. Nemrég fogalmaztam meg, hogy “tervezni nekem olyan, mintha előre próbálnám kijavítani azokat a hibákat, amiket még el sem követtem”. 

Mivel a Rongycirkusznál már nem tudok úgy csinálni, mintha nem lenne mögötte az első csírától kezdve négy év gondolkodás, írás, így még nem tudom, milyen lesz újra “csak úgy” belevágni egy sztoriba, de már várom! :D

4. Milyenek a téli írós szokásaid? Más, mint amikor jó idő van?

Igazából még nincsenek írós szokásaim. XD A tavalyi év nyarától lett lehetőségem normális napirendet kialakítani, mert végre nagy százalékban egy műszakban dolgozok, és nem egy totál káosz, hogy mikor, mit csinálok, mennyire vagyok kipihent vagy épp hulla. Írok, amikor ötletem és időm van. Változás talán annyi, hogy tavaly néha kiültem a teraszra, amikor jó idő volt, és láttam a monitort, ezt télen nem tudom megtenni. Idén nyáron szeretném majd még többször, télen viszont marad a bekuckózás. 

5. Hogy állsz a sztorijaidban a téllel?

Nagyon szeretek az évszakok változásával játszani, így előkerül időnként a tél is. :D A mostani regényemnél is tűnődtem, hogy nyár végétől tartson tél elejéig, vagy tél vége/tavasz elejétől nyárig. Végül az utóbbi mellett döntöttem, de ez még változhat. 

Viszont több novellámban is megjelenik a tél:

Jégcsap-meló – hát, ezt még réégen egy blogos játékra írtam, és nem valami jó, de még az elején voltam a dolgoknak. 

Szaltó – jé, ezt most vettem észre, hogy már nem olvasható, mert nincs meg az oldal, ahova eredetileg felkerült. Fel is teszem egy másik posztba, hátha valaki kedvet kap hozzá. :D (Annyit hozzátennék, hogy ez egy 2020. előtti novella, és azóta vannak dolgok, amiket már máshogy gondolok, máshogy írnék.) Itt egy tanév első félévét öleli fel a történet, szóval évszak-átmenetes. Szerettem erre figyelni benne. :)

Puha orrú kisasszony – Na, _ez_ egy kimondottan téli novella. Még anno a 2019-es Párbeszéd kurzusra írtam, és akkor kikerült az Aranymosás oldalra. Egy kis téli cozy fantasy, olvasása mellé ajánlok egy bögre forró csokit. :3 

Hmm, azt hiszem, szeretek telet (is) írni. ^^

+1 Írtatok már olyan karakterről, aki valamilyen nagy, életét megváltoztató fogadalmat tesz? (nem feltétlen újévi). Mi volt az a fogadalom?


Ilyen naaagy, klasszikus értelemben vett fogadalom nem szerepel egy történetemben sem. De fél pontért ide sorolnám épp a Rongycirkusz Zefírjét, mert tulajdonképp azzal indul a története, hogy megkapja a levelet, hogy ő fogja ellenőrizni a Rongycirkuszt, és mivel tudja, hogy ott gyerekeket is alkalmaznak, a szavát adja önmagának, hogy soha többé nem hagy gyereket megsérülni. 



Köszönöm a visszakapott játékot, a bónusz kérdést meg főleg! :D 

Hamarosan hozom a februári taget is. ;) 


Share:

Novella - Szaltó

 


/A Könyvmolyképző Kiadó 2019-ben hirdetett young adult pályázatára készült novella./


Mert a "nem nyert" novellák is jók valamire, persze a gyakorláson kívül: lehet belőlük olvasnivaló blogra. : ) És így tanulhatnak belőle mások is. 

(A beküldéshez képest minimális módosítások történtek.)


Az oldal, ahol korábban elérhető volt, már megszűnt, ezért felteszem ide a teljes novellát. Viszont azt láthattátok fent, hogy nem egy mai darab, ezért annyit hozzátennék, hogy vannak dolgok, amiket már nem így gondolok, máshogy írnék benne, mert az utóbbi években sokat változtam. De hát ezzel jár az idő múlása. :D 

Azért, ha van véleményetek, ne tartsátok magatokban! ;) 

(Az oldal aljára tettem témajelölő címkéket, ha szeretnétek tudni, mire számítsatok.)


Szaltó

Ó, hogy a molyok rágnák meg Imre atya reverendáját! Megint elhúzta a reggeli misét.

A suli apró kápolnáját pengő-zengő hangokkal töltötte meg ötfős zenekarunk, míg a tanárok és a diákok kivonultak. Ahogy az utolsó srác is térdet hajtott és távozott, intettem a többieknek, hogy nem kell több versszak, a záróakkordok jönnek. Rohamtempóban pakoltunk, a hajamat be is csíptem a gitártok cipzárjával.

Fene vigye el, én vagyok a hetes, nem lesz időm elszaladni még a tanáriba is táblafilcért, aztán át a suli másik felére a töri terembe! A kitűzők és a láncokban függő biztostűk ütemesen zörögtek a táskámon, ahogy rohantam fel az emeletre.

Átfutottam a párhuzamos osztályba, a 10. B-sekhez filcért, de az ajtóban megtorpantam és tágra meresztettem a szemem. Egy borzas, fekete hajú lány állt a tanári asztalon a bejárat felé fordulva, körülötte mindenki néma csendben nézte őt. Én meg lerúgott cipői helyén a lila harisnyája narancssárga cérnával megvarrt orrát.

– Hát ő meg? Új lány? – suttogtam a mellettem álló fiúnak.

– Pszt! Koncentrál!

Elhallgattam és összevont szemöldökkel figyeltem a lányt. Alacsony, nálam karcsúbb alakja hintázott az ablakokból besütő, sápadt, novemberi napfényben, ahogy lábujjhegyre emelkedett, majd ismét lerakta a sarkát. Szív formájú arcát állig érő, kócos haj keretezte és úgy ringott a fején a mozgástól, mint egy kusza madárfészek.  Fűzöld trikója rásimult tenyérnyi melleire, miközben egyensúlyozva mozgatta a kezeit, majd megigazította vállára csúszott, barackszínű melltartópántot. Térd fölé érő, meggypiros szoknyája ritmusra libbent. Az egész lány furcsa kis jelenség volt.

Megállt a mozgásban, nem nézett ránk, csak hátrébb lépett az asztalon. Az ujjaim rászorultak a gitártok fogantyújára, a vállam megfeszült. Az az őrült meg nekifutott, előre lendítette mindkét kezét, az asztal pereméről elrugaszkodott, a tábla fölé függesztett kereszt magasságába érve pedig felkapta és átkarolta a lábát. Bukfencet vetett a levegőben, majd alig fél méterrel előttem csattant a talpa a parkettán. De csak a bal. A másik lábfeje rosszul ért a földre, befelé fordult, ő pedig rázuhant a bokájára.

Élesen felnyikkant, ahogy a lábához kapott. Ösztönösen léptem felé, de ujjaim még szorították a gitártokot, nem voltam elég gyors, így egyik osztálytársa markolta meg a vállát, hogy felültesse. Addigra beharapta az ajkát, csupán arca elé hulló tincsein át láttam, hogy könnyes a szeme, nekem pedig összeszorult az állkapcsom. Felbolydult az osztály.

Volt, aki közölte vele, mekkora hülye, volt, aki gratulált neki és elmondta, hogy a szaltó ettől még remekül sikerült, ketten lábra állították és akadt, aki sopánkodott, hogy de hát mit fog most mondani az orvosiban?

Becsöngettek, odaszóltam egy “Jobbulást!”, és rohantam törire. Épp csak fél szemmel láttam, mikor befordultam a sarkon, hogy a lányt ketten támogatják ki a teremből. A folyosón jutott eszembe, hogy a filcet persze elfelejtettem. Rossz pont, szóval a tanár biztos megint beszól a Sabatonos pólómra. Szerinte ez nem iskolába való, szerintem meg Isten is bírja a metált.

***

Hajnalban kiszáradt torokkal ébredtem valami különös hangulatú álomból. Az éjjeliszekrényre készített pohárért nyúltam az otthonos, győri félhomályban. Ahogy kortyoltam a hideg vizet, kezdtek összeállni az emlékmorzsák.

A biosz teremben ácsorogtam, a kintről besütő, koraőszi napfény helyenként megcsillant a kitömött állatokkal teli üvegvitrineken. Egy langyos, száraz falevél illatú légáramlat miatt fordultam a nyitva hagyott ablak irányába. Akkor láttam meg a fekete, borzas hajú lányt, ahogy a tanári asztal tetején állva billeg a sarkán. Rájöttem, hogy nem is tudom a nevét. Rám nevetett, majd elrugaszkodott és szaltózott a levegőben. Megfeszültem, tudtam, hogy baj lesz. Mikor földet ért, hallottam a bokája reccsenését, pedig a valóságban nem is volt hangja. Odaléptem és leguggoltam a lány mellé, hogy helyrehozzam a ficamát, holott nem is tudom, hogyan kell. De álmomban tudtam. Mikor egymásra néztünk, ő meglepetten pislogott, de nem húzta el a lábát.
– Jaj, kicsim, hogy lehetsz ekkora marha? – szidtam aggodalomtól erélyes hangon, ahogy a kistesóimat szoktam.

Azután már csak egyedül voltam a teremben, a tanári asztalnak döntöttem a hátam, ölemben az egyik kitömött feketerigóval, ami kitartó simogatásom hatására átmelegedett és éledezni kezdett. Hamarosan hangos nevetés és csicsergés közepette ugrándoztunk, játszottunk a közeli parkban.

Ébredés előtti emlékemben pedig már órán ültem és próbáltam a táskám egyik kisebb zsebében elrejteni a madarat, a szívemhez nőtt kis barátot, életem legnagyobb titkát.

Amikor megéreztem csupasz vállamon a nyitott ablak felől érkező hűvös fuvallatot, egy pillanatra hiányozni kezdett a feketerigó. A pohár halkan, magányosan koppant az éjjeliszekrényen, ahogy letettem. Visszavágytam az álomba, de ébren voltam. Felkeltem és becsuktam az ablakot. November elején már butaság résnyire is nyitva hagyni. Visszabújtam a súlyos, téli paplan puha ölelésébe és arra gondoltam, hogy még soha nem volt barátom. Talán csak az álom ködös logikája miatt, mégis a szerelem, amit sosem tapasztaltam, jutott eszembe a hiányérzetről, amit a bolondos madár hagyott maga után.

***

Ökölbe szorított kezünket kereszteztük, majd határozottan szétnyitottuk.

– Osu! – ötven diák hangja töltötte be a tornatermet.

Véget ért a délutáni edzés.

Kimelegedtem, jól esett csupasz talpamnak a járólap hidege, ahogy az öltöző felé ballagtunk. Két B-s sráccal épp a töri témazáróról dumáltunk, mikor megláttam a szemközti lépcsőn lefelé sántikálni a kócos akrobatát. Ő is észrevett minket, mert integetett és megszaporázta a lépteit. Jobb lábán a piros cipője fölött kilátszott a tépőzáras bokarögzítő. Bevártuk a fiúöltöző ajtaja előtt, ő pedig széles mosollyal, bice-bócán ügetett felénk. Mintha egyáltalán nem is fájna a lába. Megcsóváltam a fejem.

Pacsival köszönt az osztálytársainak, nekem meg megfogta a vállam és közvetlenül elém toppant. Pár centivel volt csak alacsonyabb nálam. Olyan hamar lettem két puszi gazdája, hogy meglepődni is csak akkor jutott időm, mikor eleresztett és hátrébb lépett. De friss kamillaillata az orromban maradt.

– Rád emlékszem, jegy nélkül surrantál be az előadásomra. Mondd, gyakran jársz tilosban? – az orcája kipirult és huncutul hunyorított, miközben csicsergett, mintha már ezer éve barátok lennénk. Felvontam a szemöldököm.

– Festékes az arcod, kicsim – közöltem vele tárgyilagosan. Remek megfigyelő vagyok, különösen, ha két haverom csukladozik mellettem a visszafojtott vihogástól.

A lány egy pillanatra meglepetten bámult rám, mintha én lennék az első ember, akit nem sikerült zavarba hoznia. Kis elégedettséget éreztem.

 – Kösz, akkor jövök veled az öltözőbe és lemosom – tért vissza a mosoly az arcára.

Elköszöntünk a fiúktól, és hamarosan a karatés lányoktól is, mert mire beléptünk az izzadság-, dezodor és gumitalpúcipő-szagú helyiségbe, már szinte mind átöltöztek. Nem is bántam, nem szeretek zuhanyozni, ha más is ott van. Mire előszedtem a ruháimat, a törölközőt és a tusfürdőt, kettesben maradtunk. A leányzó lehuppant a tornazsákom mellé és előrenyújtotta a sérült lábát, hogy csak a sarka érte a földet. Megkönnyebbülten szusszant egyet, aztán már tartotta is nyitott tenyerét a tusfürdőm felé.

– Muti, milyen? – A kezébe nyomtam a flakont és ő egyből felpattintotta a kupakot. Szappanba oltott szilva illata szállt fel.

– Megmoshatod vele az arcod, ha akarod – mondtam komoly hangon. Nem is ismertük egymást, nem tudtam hova tenni a közvetlenségét.

Felsandított a szaglászásból és szelíden elmosolyodott. A kék szemek láttán kellemes melegséget éreztem a gyomromban. Gyorsan felkaptam a cuccomat.

Levette a táskáját, nyomott egy lilás-áttetsző pöttyöt a tenyerébe, aztán ő a csapokhoz, én a zuhanyzókhoz ballagtam. Még hallottam, mikor megnyitotta a vizet, ám hamarosan lekötött a lúdbőrzés az iskolai hűvös tus alatt. Arra számítottam, hogy pár perc múlva bekiabál egy sziát és hazamegy. Erre…

– Megnézhetem a tolltartódat? – A vízcsobogás ellenére is egészen közelről hallottam a hangját. Bedughatta a fejét az ajtóból.

Egy pillanatra megmerevedtem, ez váratlanul ért.

– Ha hozzányúlsz a táskámhoz, véged! – szóltam rá élesebben, mint akartam. Ujjaim a nyakamban függő, fa galambot kezdték piszkálni, mint mindig, ha zavarban voltam.

Elzártam a csapot, hallottam, hogy a lány visszakullog a padokhoz.

Szűk farmerben és bő, fekete pólóban, mezítláb slattyogtam vissza a holmimhoz. Kihúztam a gumit a hajamból, és ahogy az egyenes, sötétbarna tincsek a könyökömig omlottak, magamon éreztem a kék, fürkész szempárt. Nem álltam meg, farkasszemet néztem vele. Már annyi embertől megkaptam, milyen különös az átváltozásom a szokott metálos pólómból a fehér karateruhába és vissza, igazából nem csoda, hogy ez az ugribugri is megbámult miatta. Mégis, attól tartottam, ha nem veszem fel a szemkontaktust, zavarba jövök az engem pásztázó tekintettől.

A lány nem fordította el a szemét, ahogy vártam, hanem rám mosolygott, és úgy szólalt meg, mintha amúgy is kérdezni akart volna. Talán így is volt.

– Mit szeretsz a karatéban?

Sóhajtottam és elkezdtem pakolni.

– Hogy átmozgat és közben valami hasznosat tanulok. Rengeteget ülök a könyvek fölött és néha nem csak az agyat, a testet is meg kell dolgoztatni.

– Aha. Szóval azért szereted, mert hasznos. Nekem is kéne valami, csak még nem vettem rá magam – húzta el a száját, én meg lehajoltam befűzni a bakancsom.

– Azt hittem, tornász vagy. Vagy akrobata – görbült beszédes félmosolyra a szám, először, mióta mellettem van.

– Á, dehogy! – legyintett nevetve. – Szobrász akarok lenni. A szaltót csak azért tanultam meg, mert izgalmas volt.

– Szobrász? Ilyet se hallottam még. – Vállamra vettem a tornazsákom, hátamra az iskolatáskát és az ajtó felé intettem a fejemmel. Ő felpattant és csacsogva követett.

– Aham. Azért jöttem ebbe a suliba, mert megtudtam, hogy itt van alapfokú művészetoktatás. Most is onnan jöttem. Egy csomó érdekes dolgot fogok megtanulni, és 12.-ben a felvételihez is plusz pont lesz a papír, amit majd kapunk róla – lelkendezett. – És te mi akarsz lenni?

Hogy utálom ezt a kérdést!

– Nem tudom. Még sok időm van – vontam meg a vállam.

– Na de mégis, milyen faktra akarsz menni jövőre?

– Majd év végéig kitalálom. Földrajzra biztosan nem, de majdnem minden másból ötös vagyok.

Ahogy baktattunk az üres folyosón a kijárat felé, megint magamon éreztem a lány fürkésző tekintetét. Halkan kopogtak a lépteink, az övé kissé felemás ritmusban. Lassan sétáltam, hogy gond nélkül tarthassa velem a tempót.

– Pedig azt hittem, aki képes csak azért sportolni járni, mert hasznos, az tudja, mi érdekli igazán.

Kihúztam magam, a tartásom feszesebb lett, ahogy visszavágtam.

– Na és te? Mit szeretsz a szobrászatban?

– A formákat! – derült fel az arca. – Gondold el, ha rajzolva látsz valamit, papíron, azon kicsit kívül maradsz. De egy szobor, teljesen mindegy, milyen, óriási a téren – emelte magasba a kezét – vagy apró gyurmafigura – az orrom elé tartotta mutató és hüvelykujját egy kicsi réssel –, az megfogható, körbesétálható, olyan, mintha valósággá válna, ami a fejedben van! Akármit megjeleníthetsz, létező embert, vagy gombaházat, érzelmeket vagy kedves figurát medálnak. – A nyakamban függő galambhoz nyúlt, kipirult arccal, tágra nyílt szemmel nézett rám, mosolyában ott láttam a kérdést: „Érted már? Te mire tudsz ilyen szenvedéllyel gondolni?”

Meglehet, ezt csak én képzeltem oda, a gondolat mégis fészket rakott a fejemben. Csak bámultam a lányt, magával ragadott a lelkesedése és észre sem vettem, hogy lassan elértünk a kijáratig.

– Amúgy Linda vagyok – torpant meg és nyújtotta felém a kezét egy széles mosollyal.

– Hédi – viszonoztam a gesztust, mire magához húzott, megölelt, adott két puszit és elbicegett a koli felé.

Feszélyezett ez a közvetlenség, mégis volt benne valami megkapó. Nagyot szusszanva indultam el a buszhoz.

***

Az elkövetkező napokat tanulással, filmezéssel, szakkörökkel, barátokkal, a faktokon agyalással és zenekari próbákkal töltöttem. Olykor váltottunk pár szót Lindával, de többnyire mindketten az osztályunkkal voltunk.

November egy ködös, nyálkás vasárnap estéjéig.

A B-sek osztálymiséje volt aznap a sulihoz közeli, kéttornyú templomban. A főoltár lépcsője és a padsorok között kapott helyet a zenekar. A szentlecke után mi, a gitárosok ülve maradtunk, míg a hívek padrecsegés és kabátsúrlódás kíséretében felálltak. Pirosra fagyott ujjbegyeimbe keményen nyomódtak a gitár fém és damil húrjai, ahogy váltakozva lefogtam az “Alleluja” akkordjait. Fülembe a hátam mögött álló két fuvolista és a furulyás keltette dallam kúszott, mellettem egy srác a gitárok szólamát erősítette. Itt kint ülve jól láttam a hívek sálba, sapkába burkolózott tömegét a padokban, az első sorokban a B-sekkel.

Tudtam, hol ül Linda. A székem előtti padsor második padjában, szinte egy vonalban velem. Találkozott a tekintetünk, mikor bejött az osztály, és azóta elmém egy része folyamatosan figyelt rá. Az énekre koncentráltam, a torkom már fázott a hideg levegőtől, hiába volt a nyakam körül sál. De nem bántam, szerettem énekelni és játszani. Felemelő volt Istent dicsőítő dalokkal tölteni meg a templomot és látni, mint veszik át a zene hangulatát az emberek.

Elhangzott az utolsó akkord is, elcsitultak a húrok keltette felhangok. A gitárom halkan koppant a kőlapon, ahogy nyakánál megfogva, óvatosan a bakancsom elé támasztottam. Imre atya addigra már a szószéknél állt, mély hangja betöltötte a csöndet.

– Az Úr legyen veletek!

– És a te lelkeddel! – mormogtuk a választ.

– Evangélium Szent Máté könyvéből. “Abban az időben Jézus a következő példabeszédet mondta tanítványainak: Egy ember egyszer idegenbe készült, ezért összehívta szolgáit, és rájuk bízta vagyonát. Az egyiknek öt talentumot adott, a másiknak kettőt, a harmadiknak pedig egyet, kinek-kinek rátermettsége szerint, aztán útra kelt…”

Megtöltöttem levegővel a tüdőmet, lopva Lindára sandítottam. Persze, ő biztosan nem tudta, miről szól a példabeszéd. Egyszer említette, hogy nem egyházi suliból jött, igazából még hittanon sem járt soha. Mégis találkozott a tekintetünk. Linda felé fordítottam az arcom, mire elmosolyodott és kacsintott. Majd, mintha mi sem történt volna, ismét az atyát figyelte.

A templom neobarokk díszítései, a szobrokkal ékesített mellékoltárok és a festett, kazettás mennyezet, úgy éreztem, összenyomnak. Utáltam, hogy nem látom, mi értelme ennek az egésznek, miért tanulok és szerzek jó jegyeket, ha nem érdekel semmi, utáltam, hogy nem tudok egy olyan kérdésre felelni, amire ez a szeleburdi lány oly magabiztosan rávágja a válaszát, és utáltam, hogy erre még emlékeztet is. De főként az dühített, hogy ezt nem fölényesen tette, és így képtelen voltam semmibe venni. Idegesített, hogy ennyire érdekel, mit gondol.

A prédikáció alatt leültünk. Nem bírtam rendesen figyelni, elkalandoztak a gondolataim, csupán szavakat hallottam. Talentumok, képességek, különfélék, mindenkinek van. Isten ajándéka, használni kell, kamatoztatni, mások javára, és a magunk örömére. De mit szeretek igazán? Ha ezt kérdeztem magamtól, egyetlen tantárgy sem jutott eszembe. Csak fojtogató ürességet éreztem.

Mise végén, amikor már mindenki igyekszik haza vagy a koliba, csak a zenekar szokott tovább maradni. Az „Énekelj az Úrnak” soraival kísértük a hívek kivonulását, és csak miután végigjátszottuk a dalt, kezdtünk el pakolni. A lányok halk, fémes csattanással csukták össze a kottatartójukat, én épp lehajoltam, hogy felhúzzam a gitártok cipzárját, mikor elém toppant egy pár élénksárga gumicsizma. Meg sem lepődtem, mikor felnézve vastag, piros harisnyát, sortot és őszi kabátot láttam, meg egy kendő redői fölül kipislogó, kék szempárt és borzas frizurát.

– Megtanítasz gitározni? – jött a derűs kérdés.

Linda és az ötletei! De most komolyan, honnan jutnak ilyenek az eszébe? Nyugodtan felhúztam a cipzárt, felálltam, hátamra vettem a tokot. Ő várakozón toporgott.

– Meg.  De csak egy feltétellel! – emeltem fel a mutatóujjam. Ő félrebillentette a fejét. – Mondd el, honnan ismerted a mai evangéliumot?

Felderült az arca, belémkapaszkodott és csacsogva elkezdett kivezetni a templomból.

– Persze, nem titok.

Szabad kezemmel a medálom felé nyúltam, de a sál redői eltakarták, így végül leengedtem a karom. Jobbom kellemesen átmelegedett Linda karolásában, míg megtudtam, hogy aggódott, hátha kérdeznek majd a Bibliából is, amikor átjelentkezett a sulinkba, így hát elolvasta az egészet. Meg korábban, pusztán kíváncsiságból a Koránt, a Védákat és a Változások könyvét.

– Tudod, szerintem van valami. Vagy valaki. A szépség, a művészetek, mintha valahogy közük lenne valamiféle természetfelettihez. De figyi, ezt ne mondd el senkinek, jó? – szorította meg kicsit erősebben a karom Linda. – Nem akarom, hogy ezért kirúgjanak, vagy ilyesmi.

Rámosolyogtam, meglapogattam az enyémbe karoló kezét.

– Jól van, kicsim, nem mondom el.

***

Öröm volt Lindát tanítani. Nem volt ugyan zenész füle, meg azt hittem, idegesítő és elkalandozó lesz, de ha magyaráztam neki, a teljes figyelmét megkaptam. Hamar megértette az alaphangok és az akkordok kapcsolatát, következő találkozásunkra pedig már memorizálta is a lefogásokat, amiket leggyakoribbként megjelöltem. Én pedig mindenféle ismert dal akkordos változatát kinyomtattam, hogy olyanokon is gyakorolhassunk, amiket ő is ismer.

December eleje volt már, csütörtök, ő művészeti óra, én karate után. Már egy órája a lányöltöző egyik padján gubbasztottunk. A mennyezet alatt futó, apró ablakokból csupán a csillagtalan, fekete égbolt látszott, és haloványan egy utcai lámpa fénye. A padok mögé szorult radiátorok kellemes meleget sugároztak, ezért vastag nadrágunk, harisnyánk ellenére pólóra vetkőztünk.

Előttünk a táskámon kiterített lapokon dalszövegek, a gitár Linda keresztbetett lábán feküdt, én pedig a nyak felől ültem és a lefogásait figyeltem. Megcsóváltam a fejem, közelebb csusszantam és az enyémnél vékonyabb ujjakat rászorítottam a húrokra, hogy egészen elfehéredtek. A lány állkapcsa megfeszült, de meg se nyikkant.

– Még mindig nem fogod le elég erősen. Most pengess!

Linda ezúttal zengő, tiszta hangokat csalt elő a gitárból, ahogy a hanglyuk feletti húrokon végigtáncoltatta a pengetőt. Ő is hallotta a különbséget, mert rám mosolygott. Aztán közelebb húzódott, olyannyira, hogy a vállunk egymáshoz simult. Mástól talán furcsának tűnt volna, de tőle annyira természetes volt ez a közelség. Mégis, onnantól végig ott motoszkált a tudatom egy hátsó zugában bőrének puha, meleg érintése. És az orromban Linda finom kamillaillata.

Ujjaink egyszerre mozdultak a következő akkord helyére. Majd a következőre. Halkan dúdoltam a dallamot. Lassan, de pontosan lépkedtünk együtt a fogólapon, eleinte azért, hogy kellően leszorítsam Linda ujjait, később, mikor már maga is figyelt erre, csupán játékból. Megértette, ment volna már egyedül is, de nem szólt, inkább törékeny kézfejét az enyémhez simítva követett a bundok felett. Dúdolásom énekké erősödött, Linda magasabb hangja bekapcsolódott.

„Most élsz, most vigyázz, hogy jól csináld!...”

Mire a dal végére értünk, már nevettünk. Hiába kezdett kint fütyülni a szél, néhány percre itt, a lányöltözőben tényleg nyár volt. Radiátormeleg és kamillaillatú nyár.

Ölünkbe fektettük a gitárt, én pedig a táskához hajoltam, hogy új lapot tegyek felülre. A hajam előre hullott, és ahogy így enyhén Linda felé fordultam, térdem hozzáért az övéhez. Nem húzódott el.

– Ehhez mit szólsz? – futottam át a kezembe akadt dal sorait.

– Nem látok a hajadtól! – kacagott Linda és hozzám hajolva a fülem mögé tűrte a takaró tincseket. Megremegett a gyomrom.

– Jó lesz – mondta, de nem mertem ránézni, csupán felülre tettem a kiválasztott papírt. Forrónak éreztem a fülem, az arcom.

Hangos kattanással nyílt ki az öltöző ajtaja és a középkorú, bajuszos portás pocakos alakja jelent meg az ajtókeretben.

– Szépjóestét, hölgyeim!

Linda összerezzent, én meg azonnal kiegyenesedtem és megfeszültek a vállaim. A gyomrom összeugrott, úgy éreztem magam, mintha lopáson kaptak volna.

– Este hat után tilos diákoknak az iskola területén tartózkodni. Pakoljanak és induljanak haza!

Tudtam, hogy csak ennyi a gond, mégis megkönnyebbültem, mikor a férfi beérte egy bólintással és távozott. Linda széttárta a kezét és megvonta a vállát. Nem úgy festett, mint akit kényelmetlenül érintettek a történtek.

Összepakoltunk és percek múlva már kívül voltunk az iskolakapun. A korábbi szél hófelhőket hozott, itt hagyta őket nekünk, maga pedig távozott. Szelíden hullottak a pelyhek, vékony, még fátyolszerűen áttetsző fehérséggel vonva be a járdát, a bokrokat és a háztömbök előtti sövény tetejét.

– Hát, a csütörtöki gyakorlásoknak vége – húzta el a száját Linda, miközben zsebre dugott kézzel toporgott. A lába nyomán fekete foltok nyíltak a fehér szőnyegen.

Egy kitűzőt piszkáltam a gitártokon, de csak pillanatok kellettek a döntéshez.

– Ha nem sietsz haza, átjöhetnél péntekenként.

– Te meg kezdhetnél valamit a zenével! – A leányzó a nyakamba ugrott és megölelt, ahogy az utóbbi időben minden búcsúzáskor.

– Na persze… – csóváltam meg a fejem, hitetlenkedve a képtelen ötleten. Meglapogattam a hátát.

– Miért, szerinted Jézus csak az infó meg a fizika talentumokról magyarázott? – Huncutul rám mosolygott, aztán már szedte is a lábát a koli felé.

Kellemes várakozás töltött el, ha a jövő péntekre gondoltam. Az arcomra hulló hópelyhek nedves cseppekké olvadtak kipirult bőrömön, míg a buszhoz baktattam.

***

Aznap éjjel ismét a feketerigóról álmodtam. A játszótér mászókáján csücsült, én pedig trükkökre tanítottam. Jutalmul az ügyességéért apró puszit adtam felém nyújtott csőrére. Lehunytam a szemem és mire kinyitottam, nem a rigó, hanem Linda üldögélt előttem, a játszótér korlátján. Puha ajka az enyémhez ért, ismeretlen melegség futott végig a gerincem mentén, és mikor látta, hogy észrevettem a csalást, felkacagott és átkarolta a nyakamat. Én pedig az ő keskeny hátát, közelebb húztam és könnyedén leemeltem a korlátról. Nem eresztettem el, átmelegedett a bőröm, ahogy puhán hozzám simult, könnyű anyagú póló alatt kitapintottam a lapockáját, majd hátul a nyakán végigcirógattam finom bőrét egészen a hajáig. Ő játékosan nevetett, miközben kisimított egy tincset az arcomból. Kellemesen megborzontam. Lehunytam a szemem és ismét megcsókoltam.

Szívem heves kalimpálására ébredtem. Istenem, mi a fene volt ez? Még az álom ködén át láttam a világot, Linda meleg, finom bőre után ridegnek és keménynek tetszett a pohár, ami után nyúltam, hogy igyak néhány kortyot. Üde illata után állottnak éreztem a szoba levegőjét, és ahogy talpra kecmeregtem, hogy ablakot nyithassak, a szőnyegről lelépve józanítóan hatott rám a hűvös parketta. Csípős levegő csapott az arcomba, ahogy szélesre tártam az ablakot. Innen, a hatodikról több utcányira elláttam a város felett. A sűrű hóesésen csak tompán szűrődött át az éjszakai járatok zaja, és a lámpák fénye is ugyanolyan távolinak tetszett, mint az álom melegéből szemlélve a valóság. Megborzongtam.

Egyszerre csiklandozta a gyomromat kellemes izgalom és bűntudat. Csak álmodtam, arról nem tehetek, de… olyan jó érzés. Hogy enyhítsem a lelkiismeret-furdalásom, átsurrantam a szomszéd szobába, megnézni az ikreket. Mindenki békésen aludt, csak nekem jött nehezen álom a szememre.

***

Az első pár alkalommal Linda elindult az állomásra, mielőtt apa az irodából, anya az óvodából hazaért volna, de ahogy rövidültek a nappalok, úgy nőtt a nálunk töltött órák száma. A péntek délutáni gitártanulásból hamarosan összesimult vállal nyomkodott számítógépes játékok lettek, a pár órás felugrásokból a szüleim megismerése. Miután Linda kiment az utolsó vonatra, apám vacsoránál megjegyezte, milyen helyes lány. Anyám meg, hogy milyen furán öltözködik. Késő este elmeséltem ezt Lindának, mire nevetős smileyk kíséretében megnyugtatott, hogy náluk anyukája tenne megjegyzést a ruhámra, apukája meg azt kérdezné, „És megtanítottad már pókerezni a kis barátnődet?”.

Linda hamar megnyerte magának a szüleimet azzal, hogy megkedveltette magát az ikrekkel, Petrával és Ádámmal. Péntekenként egyre többször telefonált haza, hogy majd csak másnap utazik, téli szünet után pedig már egy fogkefe is lapult a táskájában. Néha sétálni mentünk, vagy levittük a kicsiket a játszótérre, olykor véletlenszerűen felültünk ismeretlen buszokra, egyszer pedig elvonszolt a Mártírok útjára, hogy megnézzük a Szakmunkás Iskola elszánt szoborpárját. Én meg rászoktattam a metálra. Linda megismerte az otthonomat, a szobám személyes tárgyait, a posztereket, fotókat, könyveimet, a pengető-gyűjteményemet és a plüssállataimat. Része lett az életemnek.

A különös álom, a feketerigó és a csók többször visszatért, de nem mertem beszélni róla senkinek, különösen Lindának nem. Nem akartam elveszíteni a barátságát. Próbáltam nem törődni az egésszel, próbáltam örök lelkesedésének betudni, miért hallgatom ámulva, ha mesél, próbáltam pusztán az álombéli érzéssel magyarázni, miért esik olyan jól a közelsége, próbáltam a közvetlenségére fogni, miért annyira természetes, amikor egymáshoz érünk. Bármilyen magyarázatért kapva kaptam volna, mert az egyetlen ok, ami mindenre választ adott volna, elfogadhatatlan volt.

Február közepe volt, a farsang és a hóvirágok ideje. Minden porcikánk várta már a tavaszt. De odakint szakadatlanul hullott a hó, lámpafényes, békés péntek estét varázsolva a házba. Anyáék még az ikrek iskolai jelmezbálján voltak, ahol a kicsik a család közös megegyezésével minyonoknak öltöztek. Ennek örömére, no meg mert miénk volt az egész lakás, Lindával üdítős, pattogatott kukoricás és pillecukros mozizást tartottunk a szobámban.

Már a Gru zárózenéje szólt apa régi laptopján, mikor a kislámpa halovány fényében felfedeztem a csuklómon a húgom pónis hajgumiját. Biztos, amikor Petrát öltöztettem, rajtam maradt. Lepillantottam a vállamnak döntött, kócos kobakra és ujjaimmal fésülgetni kezdtem a fekete frizurát. Linda doromboló hangot hallatott és kérdő tekintettel felemelte a fejét. Hamiskásan elmosolyodtam, törökülésbe ültem és egészen közel húzódtam hozzá. Ő is hasonlóan tett, megéreztem a térde súlyát az enyémen és már ő is mosolygott. Még láttam, ahogy pillantása a melleimre siklott, mikor előrehajoltam, hogy a vékony hajszálakat a feje tetejére tornyozzam. Egyszeriben szűknek éreztem a póló alatt a trikómat, melegebbnek a levegőt. Pillecukor illatú lehelete az orromba kúszott, ahogy a pónit előre igazítottam az égnek meredő kis copfon.

Visszaereszkedtem, próbáltam mosolyogni, de a szívem túl hevesen dobolt. Kényelmetlen volt már a törökülés, kibogoztam a lábaimat és a dereka mellett az ágyra támasztottam a talpaimat. Linda ugyanígy tett, combja hozzáért az enyémhez, ahogy lábát átemelte az enyém felett. Aztán rám nézett, tekintete lágy volt, szembogara kitágult, bizonyára a félhomálytól. Ajkán szelíd mosoly ült, és hiába vártam, nem nyitotta szóra. Úgy szerettem volna, ha bohóckodni kezd! Ha elkerekíti a száját és ujjaival dobolni kezd az arcán, vagy viccelődni, hogy nem nézte ki belőlem a pónis hajgumit. De egyiket sem tette és titokban hálás voltam érte. Felém nyújtotta a délelőtti korongozástól agyagillatú kezét és végigsimított az arcomon, az ajkamon. Bizsergett a bőröm az érintése nyomán, jobbom a galamb után kutatott. Örültem, hogy anyáék nincsenek itthon. És féltem, mert így csak a saját akaraterőmre számíthattam. Linda közelebb húzódott, szabad kezét a derekamra tette. Hozzám hajolt, apró puszit adott az arcomra. Forrónak éreztem az ajkát és zsibbadtnak a tagjaimat.

Jó lett volna engedni ennek a zsibbadtságnak, jó lett volna mozdulatlannak maradni, jó lett volna viszonozni a finom érintéseket. Ám a lelkiismeretem hangosabb volt a vágyaimnál, ezért két tenyerem Linda vállára tettem, mikor a számhoz közelített. De eltolni már nem volt erőm.

– Nem szabad! – leheltem és enyhén elnyílva maradtak az ajkaim. A gyomrom összeszorult.

– Miért? – nézett rám Linda értetlenül. Kiegyenesedett, de nem húzódott el. Az arcom helyett a vállamat simogatta.

– Mert… Mert lányok vagyunk. Mindketten. – A hangom magasabbra csúszott a megszokottnál.

– Tudom. Az első perctől tudom.

– Azt is, hogy… ?

– Igen. És tudom, hogy te is sejted már egy ideje. Figyelj, Hédi, nekem már volt egyszer barátnőm. Én is ugyanígy féltem az elején. Hogy mi lesz, ha kiderül, hogy mit fognak szólni, hogy mondom el?

– Nem, nem csak erről van szó – ráztam meg a fejem és önkéntelenül megmarkoltam Linda kezét. – Hanem, ezt nem szabad, érted?

– A suli miatt?

– Nem. Isten miatt. Ez bűn.

– Nem értem. Nem azt tanultuk hittanon, hogy a másik emberben Istent szeretjük? Nem az van a Bibliátokban, hogy „nem jó az embernek egyedül”? – Faggatózása mögül kihallottam az őszinte értetlenséget.

– Mit tudsz te Istenről és a Bibliáról? – vágtam oda, mert egyetlen nyomós érv sem jutott eszembe a szavaival szemben.

– Nem sokat, de az tuti, hogy Isten nem fog csak úgy pokolra küldeni valakit, aki minden misén úgy énekel róla, hogy még engem is magával ragad, csak mert egy lányt szeret.

Volt logika a szavaiban. Van-e olyan szeretet, amivel nem zúzunk szét más kapcsolatot, mégis bűn Isten szemében? De nem tudtam mit mondani, korábban sosem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, nem érintett, nem érdekelt. Elhúzódtunk egymástól.

– Most menj haza, kérlek. Hétfőn beszélünk.

– Nem akarsz már a közelemben lenni? – simította meg saját kezét Linda, mintha maga sem hinné, amit kérdez.

Nem tudtam a szemébe nézni.

Elmosolyodott, gyorsan, még mielőtt tiltakozhattam volna, homlokon puszilt, összepakolt és elindult.

Csak késő éjjel, mikor már az egész család aludt, mertem engedni az addig a szememet szúró könnyeknek.

***

Este még haragudtam Linda puszija miatt, úgy éreztem, csak tovább nehezíti egyébként is lehetetlen helyzetemet. Másnap viszont a tanácstalanság és szégyen mellé a megkönnyebbülés is felébredt bennem. Nem kell tovább titkolóznom Linda előtt! Nem lett dühös rám, nem viszolygott tőlem, sőt, velem akart lenni.

Napközben gitárjátékkal próbáltam lekötni magam, az sokszor segített, ha nem tudtam odafigyelni a világra.

A szombat és a vasárnap éjszakát a számítógép előtt, inkognitó ablakban bolyongva töltöttem. Amit csak találtam, elolvastam az egyház hozzáállásáról a homoszexualitáshoz. A lényeget tudtam: tiltják; de a szívem mélyén valami kiskaput kerestem, és valós, kielégítő magyarázatot, valamit, amit Lindának mondhatok és ami talán elcsitítja a lelkemet. Mert az tiltakozott, igaznak érezte Linda szavait és képtelen volt elhinni, hogy létezik rossz szeretet. De azt is, hogy amit érzek, az teljesen rendben van.

Megtudtam, hogy a történet árnyaltabb, mint ahogy addig hittem. A homoszexuális hajlamot önmagában nem tartják bűnnek, nem állítják, hogy az egyén tehet róla, és elutasítanak mindenféle hátrányos megkülönböztetést. Ez némileg megnyugtatott, valamelyest enyhült gyomrom szorítása. Nem tudtam volna mit kezdeni a tudattal, hogy eleve rossz vagyok olyasmi miatt, ami nem az én hibám.

Megtudtam, hogy a hajlam és a tett nem ugyanaz, ha valaki meleg, az csak egy állapot, de ha ezt szexuálisan megéli, az „rendetlen tett”. Legyen is az akármi. Én valahogy úgy képzeltem, hogy nem jó, nem megengedhető, de nem olyan, mint az igazán súlyos bűnök.

A melegek a tisztaságra kaptak meghívást, ezt olvastam. Eszembe jutott, mikor Linda megcsiklandozott, a finom érintései, haja cirógató simítása a nyakamon és a vágyott, de visszautasított csók. Hogy élhetnénk ezek nélkül?

Információktól kavargó fejjel és kétségekkel teli szívvel feküdtem le arra a néhány órára, ami még maradt hétfő reggelig.

***

Másnap kerültem Lindát. Nem mentem el a „gitárórára” se, és mikor felhívott, csak annyit mondtam, keresni fogom.  De még így is jelen volt a napjaimban. Nem csupán kellemes emlékek és megoldandó dilemma formájában, hanem, talán akaratlan tanácsadóként is.

Nem sok mindent fogtam fel azon és az elkövetkező héten a suliból. Órákon is törtem a fejem, mit kéne tennem, mit várhat tőlem Isten és mi az, amit tenni szeretnék. Nem érdekelt, ha túl melegem volt a radiátor mellett, nem vettem észre, ha szünetben az ablak huzatában ülve dideregtem, ízetlen volt a tízóraira csomagolt szendvics. Gyötrődtem, mert olyan dolgokat próbáltam összeegyeztetni, amiket nem lehetett.

Mindenki azt hitte, a szüleim is, hogy összevesztünk Lindával és ezért nem találom a helyem. Hagytam, hadd higgyék.

Énekórán figyeltem fel ismét a tanár szavaira. Ő tartotta a magyart is és kitalálta, hogy rendez egy zenés színdarabot a tavaszi félévben, amit majd év végén előadhatunk. Sőt, ha ügyesek leszünk, benevez minket a diáktársulatok versenyére is. Eleinte csak füleltem, majd mikor azt ecsetelte, hogy élő zenében gondolkodik és ki jelentkezne, már lendült is a kezem. Hát persze, hogy részt akarok venni benne!

Ahogy olyan magától értetődően nyújtózkodtam, eszembe jutottak Linda ragyogó arccal előadott szavai a formákról és egy megjegyzése: kezdhetnél valamit a zenével. Akkor elhessegettem a gondolatot, mondván, mi a fenét, abból nem lehet megélni, de most egyszeriben rájöttem, hogy nem csupán Linda hiányzik, hanem a gitáróráink is. Képtelen ötlet volt, de akadtak már ennél őrültebb elképzeléseim is.

– Tanárnő, létezik olyan, hogy gitártanár?

Csak mikor Szilvi néni csodálkozva rám bámult, jöttem rá, hogy egyébként belebeszéltem a mondandójába. De vagy látta az izgatottságot az arcomon, vagy olyannyira meglepődött, hogy reflexből válaszolt, mindenesetre elfelejtett letolni.

– Persze. A Zeneakadémián van külön gitártanár szak...

– Köszönöm szépen! – Ezt se hagytam neki végigmondani, mindent tudtam, amit most azonnal akartam.

Még biztosítottam, hogy amúgy a darabba is jelentkezek és megkértem, hogy beszélhessünk óra után.

Persze, még tájékozódnom kellett és egyelőre nem is a felvételi volt a lényeg, az még messze volt, hanem hogy mi kellhet hozzá? Egész eddig, pontosabban Linda elejtett mondatáig csak hobbiként tekintettem a gitározásra. Egy eszköz volt, aminek a segítségével barátokat szereztem, vidám hangulatot teremtettem a tábori szalonnasütéseken, amit elővehettem csak úgy, magamnak, ha szomorú, dühös vagy épp boldog voltam, és amivel Isten örömére is énekeltem. De most az egészet más fényben láttam. A hosszú ideje tartó döntésképtelenség után felszabadító és izgalmas volt valami célt találni, és elengedni a “hasznos tantárgyak” körében gondolkodást. Vajon elfogadnák, ha jövőre bejárnék a szolfézsosokhoz? Úgyis csak akkordozni tudok igazán. Vagy volt valaha olyan, hogy ének fakt? Nem számít. Most lesz!

Felhőtlen örömöm egészen kicsengetésig tartott. Akkor rájöttem, hogy nem mesélhetem el Lindának. Nem mesélhetem el úgy, hogy valami más is szóba ne kerüljön, amivel kapcsolatban még nem tudtam, nem mertem dönteni.

***

Sokat böngésztem a netet, beszámolókat olvastam melegektől, de arról senki nem beszélt, hogyan egyeztette össze vonzódását a hitével. Pedig biztosan nem én vagyok az egyetlen ilyen ember. Kihegyezett figyelemmel hallgattam a miséket, hátha lesz egy mondat, ami “nekem szól” és imában faggattam Istent. De nem felelt. Nem találtam se egy gondolatot, nem jött egy érzés, nem történt semmi, amiből bizonyosságot szerezhettem volna. Egyértelmű választ vártam, azon ritka pillanatok egyikét, amikor teljes bizonyossággal tudod, hogy amire rájöttél, igaz. De semmi ilyen nem érkezett.

Nem mertem se az atyát, se a hittanárt megkérdezni a témáról. Úgyis csak azt mondták volna, amit már magam is olvastam.

Istenem, mennyivel egyszerűbb volna, ha Linda rossz társaság volna, ha rosszba vinne, ha nem arra biztatna, hogy kezdjek magammal valamit, ha nem látná olyan szépnek a világot. Ha nem keresne Téged.

Fagyos, kopár csütörtök este volt, Linda tiszteletben tartotta, amit két hete a telefonban mondtam neki és nem keresett. Talán már azt hitte, én sem fogom, talán dühös volt, talán reménykedett. Nem tudhattam.

Már minden leckém kész volt, zenét hallgattam, mikor a youtube oldalsó ajánló sávjában megjelent egy klip, apácákat ábrázoló képpel. Jó, hát a metál nem a visszafogottságáról híres. Viszont eszembe idézte a Katekizmus szavait, miszerint a homoszexuálisok a tisztaságra kaptak meghívást. Most akkor úgy kéne élnem, mint egy apácának vagy egy papnak? Nem lehetek szerelmes, éljek magányosan egész életemben és közöljem Lindával, hogy nem szabad őt szeretnem? Erre képtelennek éreztem magam. Tisztelem őket, meg biztosan megvan a maga szépsége, amit én nem értek, de ők maguk választották ezt az életet.

A bőröm bizsergett, tenyerem alatt forrónak éreztem az egér sima felületét, ahogy újra megformáltam magamban az utolsó szavakat: maguk választották ezt az életet. Isten hallgat. Rám bízza a döntést.

Hangosnak hallottam a kattintást, amivel megnyitottam szokott beszélgetőablakunkat Lindával.

Talán létezik ennél szebb, tisztább út. Tudtam, hogy nem ez az ideális állapot, elég csak a biológiára gondolni. Talán egy olyan világban, ahol a természet mindenben tökéletes, ahol nincsenek genetikai mutációk és nincsenek terméketlen emberek, ott talán a nő csak a férfihoz vonzódna. Éreztem, hogy egy ideális világban mindez másként volna. Éreztem? Talán ez volna a lelkem mélyére ültetett isteni törvény? Vagy az egész csupán belém nevelt felfogás, a társadalom által diktált szemlélet? Vagy épp a normálistól való eltérés elfogadása volt a társadalom vagy a tanárok által annyit szidott zenéim hatása? Fogalmam sem volt. Csak azt tudtam biztosan, hogy itt vagyok. Hogy ilyen vagyok. És hogy Isten nem teremt selejtet.

Nekem is van választásom.

Ujjaim maguktól ütötték le a megfelelő billentyűket, még mielőtt alaposan belegondolhattam volna, mit írok.

“Szia! Feljössz holnap, suli után? :) “

Csak így, egyszerűen. Nem szabadkoztam, nem magyarázkodtam. Ha kíváncsi az okokra, úgyis kérdezni fog, nekem meg így is csomóba gyűrődött a gyomrom, amíg a válaszra vártam. Látta. Három hullámzó pont.

“igen”

Megkönnyebbülten fújtam ki a levegőt.

***

A várakozás légköre ködként lebegett köztünk, mintha csak a napsütésre várna, hogy eloszolhasson. A megállóban, hazafelé a buszon, otthon semmiségekről beszélgettünk és persze elmondtuk, hogy minden rendben, félreértés történt, már kibékültünk. Ami azt illeti, Linda elég hitelesen játszott, talán tényleg haragudott rám hosszas hallgatásomért. De már nem haragszik, erről minden szava, minden gesztusa árulkodott.

Vacsoránál elmeséltem, mi történt énekórán. Anya biztatott, apa a fejét csóválta, mert hát “olyan jó tanuló vagy!”. De ha eljutunk a diáktársulatok versenyére, vagy bármi eredményt felmutatok, ő is megnyugszik majd, nem aggódok. Linda cinkosan vigyorgott.

Hamar elköszöntünk, arra hivatkozva, hogy időben el akarjuk kezdeni a filmet. Míg anyáék le nem feküdtek, valóban néztünk egy vígjátékot. Linda táskájából előkerült egy zacskó pillecukor és beállítottuk a gépet. Hátamat egy párnának döntöttem, Linda meg a film felénél egy másikat húzott az ölembe és ráhajtotta a fejét. Nagyokat nevettünk a vicces jeleneteken, ő pedig egészen otthonosan fészkelődött. Jó érzés volt a combomon érezni a kócos kobak súlyát. Ujjaim maguktól találták meg a fekete tincseket, cirógatni kezdtem Linda haját, arcát, karját.

Alig figyeltem a filmre, az ölemben egyre mélyebben, ütemesen szuszogó lány kitöltötte a gondolataimat.

Sokszor hallottam már, hogy a szerelem egy rózsaszín köd, valami megfoghatatlan és elmondhatatlan érzés. Szerintem nagyon is megfogható, számtalan, apró dologban rá lehet bukkanni: közös viccekben, átbeszélgetett éjszakákban, összemosolygó tekintetekben, finom, meleg érintésekben, a másik illatában, közös eltévedésben, miközben tudod, hogy a létező legjobb helyen vagy.

– Nem tudok választani közted és Isten között, Kicsim – most először nem megszokásból szólítottam ilyen gyengéden.

Linda visszafojtotta a lélegzetét.

– És nem is akarok. – A vállára tettem a kezem, magam felé fordítottam, látni akartam az arcát. Komoly volt és figyelmes.

Felült, egészen közel húzódott hozzám. Finoman cirógatott, ujjait a bőrömön pillangószárnyaknak éreztem, és beleborzongtam, ahogy elérték a tarkómat. Lehunytam a szemem, elengedtem minden aggodalmam. A pólóm alatt átmelegedett a testem, ahol kis melle, hasa hozzámért. Apró csókot hintett az arcomra, szája lassan megtalálta az enyémet.

Engedtem, hogy vezessen, úgy nyitottam az ajkaimat, ahogy az övé mozdult, izgatott remegés kelt táncra a gyomromban, ahogy nyelve a fogaim közé csusszant és puha játékra hívott. Bizsergető melegség szaladt végig a gerincemen, elmerültem Linda pillecukor ízű csókjában, míg bőröm alatt lágy hullámok rezdültek.

Önfeledt bátorsága, ahogy meg merte élni a pillanatot, rám is átragadt, tenyeremet pólója alá, vékony dereka selymes bőrére csúsztattam, s ott pihent akkor is, mikor elváltunk egymástól.

Boldog mosollyal fürkésztem Linda arcát, amin a saját érzéseimet láttam visszaköszönni. Sötét, félhomályos szobám legszebb, legfontosabb része az ő tarka színfoltja volt. Szerettem volna ezt a tudtára adni, nem csupán azzal, hogy engedek, hanem tettekkel. Ezúttal én simítottam végig kipirult arcán, puha ajkán. Közel hajoltam, hogy életemben először csókot adjak…

Úgy éreztem magam, mintha szaltózni készülnék. Egy vakmerő mutatványra, ami nem biztos, hogy sikerrel végződik. Meglehet, kificamítom a bokám, de a bátorságom akkor is elismerésre méltó lesz... és az biztos, ha egy helyben maradok, elsorvadnak az izmaim. Ugrok hát! És bízom a kegyelemben.


Címkék: #ya #vallás #lmbtq #leszbikus #továbbtanulás #gimnázium

Share:

Viszlát, 2024, vártalak, 2025! - helyzetjelentés #4



Mondanám, hogy most jutott időm évösszegzőt írni, de az a helyzet, hogy időm lett volna, csak inkább írtam. :D

Mert hogy 2024. nekem a szemléletváltás éve volt. Ezt most majdnem elkezdtem kifejteni, de igazából nem is olyan rég már írtam róla, itt elolvashatjátok. Röviden: sokat köszönhetek ebben az évben a dramaturgia kurzusoknak, tudást, visszajelzéseket és egy írókört is, akikkel azóta is motiváljuk egymást. :) 

Azóta annyi történt, hogy jártam Romantikus atmoszférateremtés kurzuson, és hát, mit mondjak, nem csappant a lelkesedésem, sőt! :D Nem hittem, hogy valaha ilyet mondok, de megszerettem a testérzeteket. Nem mondom, hogy jól is csinálom, vagy hogy mindig jól csinálom, de elkezdtem egy remek eszközt látni bennük, és azt is megtalálni, hogy nekem, személyesen miért izgalmasak. (Karöltve az E/1-gyel, amire ugye átváltottam, mert az agyam nem volt képes befogadni a közeli narrációt és az E/3-at együtt.) Teljesen le tud nyűgözni, amikor sikerül egy-egy jelenetbe belemerülnöm, eléggé beleképzelni magam a karakter helyzetébe, és rácsodálkozni, hogy bizonyos szituációkat máshogy is meg lehet élni és lereagálni, mint ahogy én tenném. Ne nézzetek furának, de én néha komolyan tanulok a karaktereimtől. Máshogy reagálni és máshogy érezni, és ez irtó izgalmas! :D (Na, pl. az ilyenek miatt mondom, hogy nekem az írás és az önismeret összefonódik, és még annyi más elemben is.) 

Szóval én azt mondom, a kurzusok jó segítség lehetnek az írói blokk oldásában, ha épp ilyennel küzdenél. De azért gondold át, milyen személyiség vagy, van, akit pont befeszít. Nekem rengeteget segített, hogy az oktatóval át lehetett beszélni dolgokat, hogy kipróbálhattam jeleneteket, helyzeteket igazából különösebb tét nélkül, és a csoporttársak visszajelzései, amiből láthattam, hogy vannak, akiknek tetszik, ahogy írok, szerethetőnek tartják a párosom és drukkolnak nekik. Ezek után nem lehet nem lelkesnek lenni! :D 

Azt viszont sajnálom és szégyellem, hogy míg összeraktam magam és eljutottam a mostani hozzáállásomhoz, rengeteget hibáztam és bántottam másokat. Ezt nem fejtem ki, mert magánjellegű, de van köze az íráshoz is, így hamisnak érezném az évösszegzést, ha csak a vidám és jól sikerült dolgokról esne szó. Ha már “függöny mögé bepillantós” bejegyzéseket is írok, akkor azt hiszem, azzal adom a legtöbbet, hogyha csak egy pillantásra is, de a rossz dolgokat és akár hibákat is megmutatom.

Viszont a szemléletváltás azt is magával hozta, hogy elkezdtem komolyabban gondolkodni nem csak “függöny mögötti” tartalmakon. Már év elején (és még azelőtt is van előzménye, de ezt majd egy erre fókuszáló posztban) megszületett bennem egy YouTube csatorna gondolata, most év végére pedig a hozzáállás is, hogy igenis, miért ne tekinthetnék magamra tartalomkészítőként? (a gyártó szót nem szeretem, olyan, mintha nem szívesen csinálnánk) És ami a fejemben van, ahhoz a legjobb platformnak a youtube-ot érzem. Szerettem volna a bemutatkozó videóval elkészülni még év végére, de itt nagyon elszámoltam az időmet, szóval ennek kapcsán is kvázi csak a “fejben munka” történt meg ‘24-ben. De tél elején egy olyan koncepciót sikerült összeraknom, amit azóta is reálisnak érzek és feszít, hogy kezdjem már el megvalósítani. :D 

Ami viszont kézzelfogható, és számomra jól mutatja, hogy ez egy jó év volt, azok az olvasásaim. Nem szoktam ezt emlegetni, mert hát nem könyves blogger vagyok, de mióta molyom van, az idei volt a legjobb évem, és ezt nem tudom kihagyni a beszámolóból. :D 


Nálam az olvasás és a lelkiállapot eléggé egyenes arányt mutat. Tökre nem logikus szerintem, mert az lenne az ésszerű, ha nem jól vagyok, elbújjak egy könyvbe, de – és ezt 2020. mutatta meg a leginkább – úgy vettem észre, ha sok a saját bajom, nem tudom befogadni még a karakterekét is. Ha kemény dolgok történnek egy regényben, még ha aztán jó is lesz a vége, fenyegetésnek élem meg, hogy lám, még annál is lehet szarabb a világ, mint amilyennek én érzem, ha meg nagyon fluffy a sztori, azt meg csak nem hiszem el. ‘23-ban, de még azért bőven ‘24-ben is éreztem, hogy nem bírok komolyabb konfliktusú dolgokat befogadni. Tényleg, a tavalyi évem jó részében Sailor Moont néztem, mert úgy azzal a szinttel voltam képes megbirkózni, míg mostanra, engem is meglepett, elkezdtem vágyni komolyabb, epicebb filmekre, könyvekre. Remélem, ez megmarad. :D 

Ó, és majdnem kihagytam, pedig volt vele munkám bőven, és ez is "kézzelfogható" eredmény: végigvittem az első, egy évet felölelő netes játékomat, a Körforgás write taget. :D 

Ilyen volt 2024. Nagyrészt fejben dolgozós, de azért az egy év alatt 3 kurzust se becsülném le, ilyen még nem volt, szép meló! Hogy miért nincs még kész a regény, hiszen azért mégis ott volt egy év? Mert a) lassú vagyok, a változások lassan állnak össze a fejemben, b) vannak külső nehezítő körülmények (tudjátok, mennyi idő kvázi “mindenmentesen” étkezni? És nem, a bolti mentes műkaja nem alternatíva, max csalásként), c) lusta vagyok. Hát most mit tagadjam, ez is benne van. Meg a social média függőségem, amit már jobban kordában tartok, de azért még messze a cél, d) olyan szétszórt vagyok, mint egy robbantott krumplibogár. De azt látom, hogy ahogy nő a motivációm, úgy kezelem egyre jobban a vackaim. Készen állok 2025-re! :D 


Amit annyira vártam, hogy egy kicsit le is maradtam miatta a karácsonyról. Már decemberben elkezdtem tervezgetni az idei évem, mert nem akartam, hogy január elején ott pislogjak, hogy most akkor mivan? Vártam, hogy belefoghassak a terveimbe, és így kicsit vártam, hogy vége legyen az ünnepeknek, pedig szép volt a karácsonyom is, vidám a szilveszter is. 

Ebből tanulva, az első tervem 2025-re (meg a többi):

Megélni az ünnepeket és készülni rájuk. De nem csak az ünnepeket, valahogy jobban “együtt mozdulni” a természettel. A blogdizájnból, de akár a write tagből is láthattátok, hogy ez a vágy valahogy felerősödött bennem az utóbbi időben. Idén szeretnék erre tudatosan figyelni, keresni az alkalmakat.

→ Nálam ennek egyik módja a kézműveskedés. Eddig csak hébe-hóba posztoltam erről instán, idéntől viszont a platformjaim szerves részévé szeretném tenni a kézműves és rajzos oldalam is – mind a pl. évszakhoz, ünnephez kötődő dekorálást, mind azt, ahol összefűzöm a regénnyel. Mert lesz ilyen is, szóval ha érdekel, kövessétek be az instám!  :D Átgondoltam a különböző felületeimet, hogy hova, milyen tartalmat szánok, mert jelenleg elég összeszedetlenek. Erről hamarosan hozok majd egy rövid posztot, hogy letisztázottan kommunikáljam a változásokat, amiket tervezek, és hogy láthassátok, hol, mivel találkozhattok, ha bekövettek.

→ A platformok kinézetét is szeretném egységesíteni, így ebben is várhatók változások.

→ Szeretnék több könyvet elolvasni, mint 2024-ben, és eljutni a 10 000 elolvasott oldalig (tavaly 8888 jött össze). A könyvszám is motiváló, de mivel a tavalyi szép (magamhoz képest, na, én örülök neki XD) számban azért voltak mesekönyvek, meg ujjnyi vastag interjúkötetek is, így inkább oldalszámban kezdtem mérni magam. Jó, persze, itt se mindegy, hogy képes mesekönyv vagy sűrűn szedett regény, de egyrészt igazából mindegy, mert ezekkel a számokkal csak magamat ösztönzöm, másrészt olvasok annyi szakkönyvet is, hogy azokkal kompenzálom annyira a könnyebb könyveket, hogy nekem okés így.

Kurzusra nem tervezek menni. De ‘24-nek is így indultam neki, aztán látjátok. XD Mindenesetre nagyon vonz az erotika író kurzus, de most egyrészt a regényemmel szeretnék haladni, másrészt tudom, hogy az még korai nekem. Szóval drukkolok, hogy később is meghirdessék még. O:) (Oké, feladom, ezt a bekezdést nem engedi a többihez formázni. Tudjátok mit? Majd azt mondom, ez a poszt tökéletlenül szép! :D)


És hát a két legnagyobb tervem 2025-re :D 

Elindítani és működtetni a youtube csatornát. Már nem csak lépésekre lebontott to-do listám van hozzá, hanem meg is írtam a bemutatkozó videó szövegét, tervezgetem a pilot felvételt (fuh, izgulok ám, mert itt majd beszélnem kell XD), szóval a munka _tényleg_ elkezdődött. Erről most nem is mondok többet, egyrészt, mert az eredetihez képest annyit változott a koncepció, hogy a mostani szinte teljesen más, és elég biztos vagyok benne, hogy a megvalósítás során is még fognak módosulni dolgok, ahogy szembesülök a gyakorlattal, szóval amit most mondanék, ahhoz képest a végeredmény valószínűleg, ha csak kicsit is, de más lesz. Másrészt, mert így bennem marad az a pozitív feszültség, ami arra ösztökél, hogy csináljam, haladjak, hogy minél előbb megmutathassam Nektek. :D 

Megírni a Rongycirkusz first draftját! :D Menő lenne, ha akár egy pihentetős, aztán javítós kör is beleférne, de maradjunk a realitásoknál. Szemléletváltás ide vagy oda, elég nehéz és lassú átültetni a gyakorlatba, és még néha mondatonként, tudatosan kell lepakolnom az annyi éven át megszokott szorongós hozzáállást. Röviden: Rájöttem, hogy nem szabad terveznem. Ezt csak a napokban sikerült így megfogalmaznom, de tökéletesen leírja, mit érzek ennek kapcsán: tervezni nekem olyan, mintha előre próbálnék kijavítani olyan hibákat, amiket még el sem követtem. Mintha már a leírás pillanatában, sőt, már a kitaláláskor azon kéne aggódnom, hogy jaj, de ez így sok szál lesz, nem stimmel a dramaturgia, nem nő a feszültség, nem hiteles a karakter, stb. Ebből nekem így sosem lesz regényem. Egyszerűen kell az írás folyamatába olyan idő, amikor egyszerűen csak lelkesedhetek a sztorimért, amikor csak úgy szimplán szerethetem a karaktereimet és boldog lehetek a kitalált jeleneteimmel. Akár jók, akár nem. Nem azért, mert zseni vagyok, és engem aztán ne kössön meg az írástechnika, tudom, hogy nem vagyok az. Hanem mert ahogy korábban azt írtam, hogy valahol meg kell tanulni írni, vagyis valahol szükség lesz a logikus gondolkodásra az írás folyamatában – és ez lehet, hogy valakinek előtte van, a tervezés szakaszában –, ugyanúgy hiszem, hogy valahol szükség van az önfeledt örömre is, teljesítménytől függetlenül. Néha kell csak úgy szeretni a sztorinkat, pusztán mert a miénk. <3 

Attól amúgy egyelőre nem tartok, hogy utólag majd ki kell kupálni. Regényt még értelemszerűen nem javítottam, de pl. a kurzusházik alapján azt látom, hogy amikor a végére érek egy jelenetnek, és átnézem, én igazából élvezem javítgatni, átírni, kicsinosítani, mert akkor már a kezemben vannak az elemek, amikkel dolgozhatok. Szóval még azt is el tudom képzelni, hogy ezt a részt is szeretni fogom, de majd beszámolok róla, ha ott tartok.

Most még babystepekben tanítgatom újra az agyam “úgy írni, mint régen”, és örülök minden pillanatnak, amikor sikerül. Ha kíváncsiak vagytok, hol tartok épp, időnként lessétek meg a Haladáskövetőt jobbra fent, a menüsor tetején. Ezt elég naprakészen tartom. ;) 


Ezek a terveim 2025-re. Az az igazság, hogy néha elkap a rosszkedv, és kétségbevonom, hogy bármibe is bele kéne vágnom, eltemet egy minden mindegy érzés. De a legtöbbször, mint most is, lelkes vagyok. Valahogy úgy érzem, hogy most valami új kezdődik, valami, ami épp annyira ijesztően nagy falat, hogy izgalmas legyen. És én kíváncsi vagyok erre az újra! :D 

Köszönöm, hogy itt vagytok, és remélem, velem tartotok idén is! Nem fogunk unatkozni. :D


Share: